Šī būs viena no tām skopajām pamācībām, kura vairāk paredzēta iedvesmai no bildēm, jo tā kā šo šūpulīti taisījām divatā ar vīru, paši skatoties vien vēlamā fotoattēlus, tad viss notika procesā un diemžēl neesmu pierakstījusi izlietoto materiālu izmērus. Bet ja ir vēlme tādu taisīt un jautājumi, droši palīdzēšu ar padomu.
Vajadzēs:
- 3 koki ~2.5m gari trijkājim
- džutas virve trijkāja nostiprināšanai un šūpulīša iekāršanai
- koka apaļlīstes šūpulīša formas piešķiršanai un iekāršanai
- kokvilnas vai lina audums šūpulītim un matracītim
- griķu sēnalas matracītim
- rāvējslēdzējs matracītim
- slīpā diega lentīte šūpulīša malas šuvju noslēpšanai.
- elastīgā virve (neatceros to sarežģīto nosaukumu, bet nopērkama Depo) šūpulīša šūpošanās funkcijai
- līpaizdare (velcro, ļepučka) mezglu noslēpšanas aizdarei
- 1cm plata gumija mezglu noslēpšanas aizdares piekļāvībai ap virvēm (bildēs sapratīsit)
- pape vai biezs kartons šūpulīša pamatnē
Darba gaita:
Centīšos pēc iespējas vienkāršāk aprakstīt darba secību, bet piedodiet, ka viss tādā miglā tīts. Kad taisīju šo šūpulīti, biju stāvoklī un tad jau atmiņa ir super slikta :)
1 Vispirms sāku ar šūpulīša šūšanu. Audums ir dubultā, lai sienas būtu stingrākas. Kopumā tur ir 3 dažādas detaļas, šūpulīša garākās sienas un pamats kopā veido vienu detaļu, gali veido otru detaļu (2x), un cilpas apaļkokiem ir trešā detaļa (14x viena garuma un 8x otra garuma). Divi cilpu garumi tāpēc, ka apaļlīstes ir uzliktas viena uz otras, tādējādi galos esošās cilpas ir par līstes diametra tiesu īsākas. Šuves šuvu uz āru, jo tās paredzēju paslēpt zem dekoratīvas lentītes slīpā diegā. Šūpulīša izmēri ir 80x40x40cm.
2 Otro šuvu matracīti. Tā izmēri ir 78x38x5cm. Lina audums vienā kārtā, rāvējslēdzējs vienā galā apakšējā šuvē (nevis gala detaļai pa vidu, lai vienkāršāk). Piepildīts ar griķu sēnalām.
3 Tālāk sekoja sarežģītākais - izdomāt, kā viņu iekarināt tā, lai tas šūpotos uz augšu un leju, tādējādi atdarinot bērniņa šupošanos mammas puncī. Nevis uz sāniem, kā tas ir visām šūpuļgultiņām. Senie latvieši šūpuli kāra rīkstē, arī es gribēju šo kustību atdarināt. Vīrs sadabūja 3 ozolus un augšgalus sasēja ar virvi cieši kopā. Taču drošībai apakšā tos sastiprinājām ar virvi. Te jāņem talkā ģeometrijas zināšanas par trīs malu piramīdu, lai aprēķinātu virves garumu. Bet katra koka apakšā ir divi caurumi, kuriem izvilkta cauri virve un iesiets mezgls. Tālāk par šīs virves garumu koki gribēdami nevar izplesties. Sava smaguma dēļ, gan viņi stāv tāpat labi.
4 No šī trijkāja virsotnes līdz šūpulīša iekāršanas vietai stiepjas elastīgā virve, kura nodrošina šupošanos. Viss principā sastāv no parastiem mezgliem, kuri visi skaisti paslēpti zem auduma aizdares.
5 Šūpulīša cilpām cauri izver par 10cm garāku koka līstes tā, ka galos tās krustojas. Es tās sasēju kopā ar tievāku auklu,lai tās savstarpēji nenobīdītos pie katras šūpulīša aizskaršanas. Kad visas līstes kopā sastiprinātas ar virvēm (kā rāda filmās par džungļiem), ap galiem apmet resnākas virves cilpu un otru virves galu slien gaisā līdz iekārtajai elastīgajai virvei. Šādi savelk 4 virvju galus no katra šūpulīša stūra. Tos visus sasien kopā un tad pie elastīgās virves.
Konstrukcija ir samērā vienkārša. Ir daudz vietu, kur to visu varētu padarīt mazāk "mezglainu", bet tā kā šūpulīša izmantošanas laiks ir vien 3 mēneši, līdz bērniņš sāk velties, īpaši neiespringu. Man patika šis dabīgais izskatas bez skrūvēm vai cita veida stiprinājumiem.
Atliek šūpulītī ielikt matracīti un gatavs!
Nu jau šupulīti esam nolikuši glabāšanā nākamajām paaudzēm, bet noderēja lieliski. Bērniņš pats sevi iešūpo, kad ir uztrūcies no miega. Bet kamēr viņš vēl pavisam viegls un sevi iešūpot nevar, mammai nav jāucina pa rokām, var pakustināt šūpulīti, kurš kādu laiciņu, inerces vadīts, turpina šūpoties uz augšu un leju, un iemidzina mazo nemiera garu.
Lai jums arī izdodas! Un ja rodas jautājumi par procesu, rakstiet!