Pirmās četras dzimšanas dienas es domāju ballītēm tēmas, jo man gribējās bērnam radīt neaizmirstamus un neatkārtojamus svētkus. Bet piektā dzimšanas dienas ballīte nu beidzot bija paša Eduarda izdomāta. Ak, ja jūs zinātu, ko tik visu viņš man nepasūtīja izpildīt... un es gandrīz visu arī izpildīju :) Te neliels ieskats, varbūt idejas noder arī jūsu svētkiem.
Saraksts bija garš, vajag kūku grāmatu ar zizli un zelta zibsni virsū, no kamīna jālido iekšā vēstulēm ar paziņojumu par došanos uz burvju skolu, jābūt slotām, zižļiem, jābūt gaisā lidojošām svecēm, vajag burvju ēdienus, vajag ķieģelu sienu, caur kuru jānonāk vilciena stacijā. Vairāk vai mazāk, bet ar šo visu es tiku galā! Ko tik mūsdienās nevar iesākt ar iemaņām attēlu rediģēšanas un maketu izveides programmās. Bet nu par visu pēc kārtas.
1
Sākām ar ielūgumiem. Gan vēstules, kuras lidoja iekšā pa kamīnu, gan ielūgumu iesaiņojums izskatījās šādi (attēls zemāk). Papīru mēs vispirms vecinājām ar kafiju, ar otiņu krāsojot kafiju uz papīra, pēc tam nožāvējot. Tad likām iekšā ielūgumus un aploksnes aizdarījām ar zīmogvasku. Paldies Edžiņa krustmātei, rotu māksliniecei, kura mums zīmoglakas spiedogu izveidoja īpašu ar Edžiņa iniciāļiem. Pašu ielūgumu dizainu nošpikoju internetā. Ielūgumus gan mēs ar pūcēm nesūtījām, bet nodevām visiem personīgi :)
Savukārt vēstuļu lidošanu iekšā pa kamīnu atrisinājām ar makšķerauklu. Aploksnē izdūrām caurumu ar adatu, tam cauri izvilkām makšķerauklu, bet otru galu nostiprinājām gan kamīna iekšpusē, gan ārpusē ar līmmasu. No attāluma makšķeraukla nebija redzama vispār.
2
Zižļi tuvplānā nav trāpījuši nevienā bildē, bet tas bija otrais, pie kā ķērāmies. Visparastākos irbulīšus dažādi apdarināju ar karsto līmi, izveidojot bumbiņas, grubuļus, apvijušos čūsku u.t.t. Kad līme sakaltusi, nokrāsoju dažādos brūnajos un zelta toņos. Viens zizlis bija pasūtīts no Aliexpress, jāsaka, ka manis taisītie daudz neatšķīrās, bērni vairāk atzina tieši tos :) Zižļi, protams, bija katram bērnam, kā gan savādāk, burvis bez zižļa nav burvis.
3
Pie sienas pielikām arī interesantāko burvestību nosaukumus, lai nezinātāji varētu atspēkot zinātāju uzliktās burvestības :)
4
Arī slotas bija katram bērnam. Slotas šķiet, bija pats vienkāršākais no visiem materiāliem. Vīrs tuvējā mežiņā nozāģēja tievos kokus, laukos dzīvžogu apgriežot, plūmju izstīdzējušie dzinumi tika sasieti buntītēs un pēc tam apsieti ap iepriekš nozāģētajiem mietiem. Arī slotas, tāpat kā zižļus, Edžiņš katram bērnam dāvināja līdzi uz mājām.
5
Burvju tērps bija daļēji manis šūts, daļēji pirkts. Brilles pasūtījām Aliexpress, jo tās bija tieši Harija Potera apaļās brillītes (dariet to laicīgi), bet pieļauju, ka var dabūt arī tepat Latvijā. Burvju cepuri nopirku par 3 eiro svētku apģērbu veikalā, bet apmetni uzšuvu pati (taisns melna auduma gabals ar augšmalā ievērtu lentīti). Un pats galvenais - neaizmirstiet uzzīmēt zibens šautrai līdzīgo rētu uz pieres! Bez tās Harijs Poters nav Harijas Poters! :)
6
Burvju mācību grāmatas arī bija! Vecām enciklopēdijām un dažādām mazāka formāta grāmatām uztaisīju Harija Potera pasaules grāmatu vāciņus, pārsvarā A3 formāta lapas, kuras tika aplīmētas ap vecām grāmatām. Tā kā piestrādāju pie nosaukumiem un piemeklētiem vāku izskatiem, daudzi pašķirstīja, lai pārliecinātos, vai tiešām īstas :)
7
Lidojošās sveces bija man sākumā visgrūtāk izdibināmais pasūtītais rekvizīts. Bet tad atcerējos, ka uz ziemu biju sapirkusi mirgojošas LED tējas svecītes likšanai āra ledus svečturos. Tās arī izmantoju par liesmiņām. Izmantoju ilgi krātos tualetes papīra un virtuves dvieļa serdes rullīšus (tie kaut kad vienmēr noder), augšpusē apmēram 2cm dziļumā pretējās pusēs izveidoju 1.5cm garus iegriezumus, caur kuriem izbāzu kartona sloksnīti, tā kalpoja kā balsts LED tējas svecītēm. Nostiprināju ar līmlenti, lai ārpusē neredz. Rullīšus aplīmēju ar baltu papīru, apakšā rullīti aizlīmējot ciet, izveidojot noslēgtu sveces dibenu. Tad uz izveidotā balsta novietoju LED tējas svecīti. PIe griestiem stiprināju atkal ar makšķerauklas palīdzību, tā bija izvērta cauri rullīša augšpusē izdurtiem caurumiem, bet pie griestiem nostiprināta ar līmmasu. Sveces sakarinājām virs ēdamgalda, jo arī grāmatā šis noformējums valdīja lielajā zālē svinību laikā virs ēdamgaldiem. Tumsā izskatījās iespaidīgi!
8
Viens no interesantākajiem ballītes specefektiem bija sausā ledus izmantošana. AGA iegādājāmies sauso ledu (paņemiet pikniku ledusskapi kā konteineru, tad nāksies maksāt tikai par pašu ledu, nevis par konteinera nomu, bet vēlams ledu iegādāties tieši tajā dienā, kad izmantosit, lai mazāk iet zudumā transportēšanas laikā), ko ievietojām bļodā uz galda, lai radītu dūmu efektu dzērieniem. Pa taisno dzerienos nemetām, lai kāds to netīšām tomēr nedabūtu mutē (un tādējādi neapsaldētos). Bildēs var redzēt konstrukciju. Lielā bļodā ielikta vēl viena bļoda. Mazākajā bļodā ir dzēriens, savukārt telpā starp abām bļodām rodas dūmi, tur arī ir sausais ledus, kuram ik pa laikam tika uzliets ūdens. Dūmi no sausā ledus nav nekas cits, kā oglekļa dioksīds, tāpēc indīga tā nav (lielās devās telpu vajag vēdināt, lai ienāk arī skābeklis). Sublimācijas procesā tas no sasaluša agregātstāvokļa pāriet gāzveida stāvoklī, izlaižot šķidra agregātstāvokļa posmu.
9
Protams, arī ēdieni mums nebija vienkārši. Mums bija šokolādes vardes (silikona formīti laicīgi pasūtīju Aliexpress), Hūča Madāmas slotaskāti (ap Rīgas salmiņu aptīts iepriekš strēmelītēs iegriezts siers, sasiets ar sīpollociņu), profesores Asnītes dārzeņu dobes, Profesora Strupa mikstūras (mērcītes dārzeņiem), Gringotu bankas zelta podi (kēksiņi, kas noformēti kā brūni podi, pilni ar zeltu), daudzsulu mikstūra un patiesības serums (cidoniju sīrupūdens un citronūdens), Troļļu pirkstiņi (kukurūzas nūjiņas), Noslēpumu kambara milzu bazilisks (pildīta bagete, šim pat ir sava bilde zemāk), Olivandera burvju zižļi (trubiņcepumi iemērkti šokolādē un apbērti ar krāsainiem cukura graudiņiem) un, protams, kūka. Tā bija mana īpašā medus kūka (recepte būs kaut kad kūku sadaļā), kura tika noformēta ar rollfondantu un marcipānu atbilstoši tematikai.
Ēdieniem klāt bija zīmītes ar īpašajiem burvju nosaukumiem.
10
Man pašai visinteresantākā sadaļa bija izklaide, kur mēs ar Edžiņu kopīgiem spēkiem rādījām burvju trikus. Reāli tie bija dažādi ķīmijas eksperimenti ar ne pārāk bīstamām vielām, tomēr visiem ļoti patika, un jo īpaši pašam gaviļniekam. Viens no eksperimentiem bija Eksperiments "Karstais ledus", savukārt ļoti ērmoti nosaukumi tika doti tādām ierastām vielām, kā sausais raugs, etiķis, ūdeņraža pārskābe, dažādas pārtikas krāsas, arī tīram ūdenim. Mums radās gan sikspārņa asinis, gan feju spārnu pulveris un daudzi citi burvju pasaules nosaukumi.
Eksperimentu idejas ņēmu no sciencebob.com mājaslapas, kur vienkāršiem vārdiem aprakstīts viss process. Mums bija gan putu tornis no ūdeņraža pārskābes un rauga, gan krāsu maiņa ar joda tinktūras un C vitamīna šķīdumiem. Galvenais, ka šos eksperimentus bērns var rādīt pats, jo nav stipru skābju vai sārmu.
Tā lūk, šķiet, ka lielos vilcienos esmu uzrakstījusi svarīgākās Harija Potera ballītes sastāvdaļas. Ai nē, aizmirsu pašu galveno - ķieģeļu sienu! Diemžēl nav neviens bildes no sienas viņpuses. Ciemiņi, ienākot mājā, redzēja tikai ķieģeļu sienu, kurai viņiem jāiet cauri. Sienai vienā pusē bija rakstīts Perons 9, bet otrā pusē Perons 10. Tad nu viņiem biļetēs rakstītais perons 9 un 3/4 bija jāatrod ķieģeļu sienā. Principā tās bija divas ķieģeļu imitācijas tapetes sloksnes, pārklāta viena pār otru ar 10cm pārkari tā, lai šķirbja nespīd, bet lai paverot, iziet var cauri. Augšmalu un sānu malas piestiprināju ar savu iemīļoto līmmasu, kura neatstāj pēdas un nebojā sienas.
Katrā ziņā, Edžiņš vēl ilgi runāja par savu Harija Potera ballīti, bet zižļi mums vēl šodien tiek izmantoti burvestībām, kā nekā lasām tikai otro grāmatu :)
P.S. visi drukas faili (Olivandera zižļu veikala izkārtne, ielūgums, ēdienu nosaukumi, eksperimentu sastāvdaļu etiķetes, burvestību plakāts, grāmatu vāki, Cūkkārpas torņu izkārtņu attēli) ir dabūjami drukas kvalitātē, tikai paprasiet man! ;) Es neesmu skopa, padalīšos.