Katra mamma, kura ar jaundzimušo ir bijusi fiziski un sabiedriski aktīva un nav sēdējusi mājās, zina, ka, došanās ar mazuli ārpus mājas ietver dažus apgrūtinājumus, galvenokārt ar to, kur pārtīt mazo. Lūk, paštaisīts (DIY) risinājums, lai viss pārtīšanai nepieciešamais būtu paķerams vienā rokā, kamēr mazais aizņēmis otru.
Es esmu no tām mammām, kuras nevar un negrib sēdēt mājās visu pamperošanās periodu. Līdz ar to, vai tā būtu ciemošanās pie radiem vai kādas atpūtas vietas apmeklējums, ir neizbēgami, ka mazuli nāksies pārtīt. Radi parasti atvēl kādu gultu vai dīvānu šim nolūkam. Pārdomātās atpūtas vietās ir WC, kur ir vismaz pārtīšanas galdiņš, taču citreiz nākas iztikt arī ar grīdas segumu. Turklāt, ja mazais ir vienā rokā, tad vai nu viss nepieciešamais (paladziņš, pampers, mitrās salvetes, dupšu smēre un kāda drēbju kārta) ir sastūķēts kādā somā, vai tiek mēģināts paņemt otrā rokā.
Manas otrā gaidīšanas perioda laikā tapa šāds mazuļa pārtīšanas paklājiņš, kurš:
- ir salokāms par padusē pašaujamu clutch tipa somiņu
- ir gana mīksts, lai mazo pārtītu pat uz grīdas
- ir aprīkots ar vairākām kabatiņām, kur salikt visu pārtīšanai nepieciešamo
- ir viegli tīrāms
Šī paklājiņa pārtīšanas daļas izmēri ir ~60x60cm, kabatiņu daļa ir vēl 15cm platumā un kopējais izmērs atlocītā veidā ir ~60x95cm, salocītā veidā ~25x30cm + biezums (atkarībā no tā, cik daudz mantu saliek iekšā)
Vajadzēs:
- ūdensnecaurlaidīgu audumu 70cm (pie platuma vismaz 90cm), es šādu raibu pirku Abakhan veikalā, tur ir liela izvēle dažādām gaumēm. Tā nav vaskadrāna un droši vien nav arī 100% ūdensnecaurlaidīgs audums, bet pārtīšanai pietiek.
- otras puses audumu, arī 70cm (pie parastā platuma 150cm). Man bija vienkāršs kokvilnas audums no Mežrozes
- vatelīnu vai sinteponu, arī 70cm
- lentīti malas apdarei ~4m. Vēlams slīpā diegā. Man bija 3cm plata, jo stiprinājuma šuvi šuju ~5-7mm no malas, līdz ar to puse no lentītes platuma jeb 1.5cm ir pietiekami, lai nosegtu šo šuvi.
- 10cm velcro (vai līpaizdarei, vai kā nu jūs to saucat, āķīšu un cilpiņu aizdare)
- un, protams, šujmašīna un viss šūšanai nepieciešamais
Darba gaita:
1 Sāc ar auduma piegriešanu. Saliec kārtām virspuses audumu (man kokvilna), vatelīnu un ūdensnecaurlaidīgo audumu, saspraud ar adatām, lai neizbīdās, un izgriez zemāk attēlā redzamās formas detaļu. Raibais audums var droši būt arī aizveramajā daļā, manējais tur nebija tikai darba procesa īpatnību dēļ :)
2 Gatavojam kabatu. Piegriez kabatas daļas audumus, šoreiz neliekot pīrāga vidū vatelīnu, tikai ūdensnecaurlaidīgo un virspuses audumu. Man bija ~18cm plats audums. Saliec abas auduma daļas kopā un iekšējo malu apšuj ar dekoratīvo lentīti. Neaizmirsti sadiegt, lai nekas nenobīdās! Pašlaik pietiek tikai ar šo vienu malu. Pēc brīža šūsim kabatai pāri kabatu sadalošo šuvi, pēc kuras smuki apšūt maliņu ar lentīti nebūs iespējams.
3 Kad kabatas audumi piegriezti un kreisā garākā mala apšūta ar lentīti, piediedz kabatu pie paklājiņa audumu pīrāga un nošuj pirmo šuvi - tieši horizontāli pa vidu pāri visam, tādējādi gan sastiprinot kopā visas trīs pīrāga kārtas, gan sadalot kabatu divās mazākās kabatās. Ja vēlas vairāk kā divas kabatas, tad attiecīgi šuves taisa kabatu dalījuma vietās.
4 Saloki paklājiņu kā attēlos zemāk un atzīmē nepieciešamās velcro aizdares vietas. Tas jādara tagad tikai tāpēc, ka audumi vēl nav sastiprināti malās un velcro iespējams iešūt tā, ka tā šuve nav redzama cauri otrā pīrāga pusē. Respektīvi velcro tiek piešūts tikai pie virspuses auduma, nevis cauri visām trim kārtām. Velcro vietām precīzas norādes dot nevaru, jo katram jau tās vēlmes, cik daudz sabāzt iekšā kabatās, ir atšķirīgas. Es ieliku pāris pamperus, pustukšu mitro salvešu paciņu, krēmu un vienu bodiju. Tad to visu salocīju un atzīmēju velcro atrašanās vietu. Viena puse ir vienkārši, kādus 2cm no auduma malas tajā izvirzījuma daļā, bet otrai nepieciešama salocīšana. Kad velcro vietas atzīmētas, piešuj to ar šujmašīnu, atceroties, ka nav nepieciešams šūt cauri visām trim audumu kārtām.
5 Ja līdz šim sastiprināji visu ar adatām, tad tālāk iesaku tomēr sadiegt ar diegu, lai neveidotos nepatīkamas krunkas slidenā ūdensnecaurlaidīgā auduma dēļ. Tagad nepieciešams nošūt galvenās šuves visapkārt pa perimetru. Ja ir gadījies kāds īpaši slidens audums, tad var iešūt vēl kādu papildus vertikālo šuvi, sadalot paklājiņu vairākos segmentos, bet man šāda nepieciešamība nebija, iztiku ar to vienīgo horizontālo šuvi, lai neveidotos liels kūkums pašā paklājiņa vidū.
6Konstruktīvi paklājiņš ir gatavs, atliek visapkārt maliņu apšūt ar dekoratīvo lentīti. Es vēl iepriekš apšuvu visu perimetru ar zigzag šuvi, lai malas neirtu (man nav overloka). Esi uzmanīga, šujot lentīti tajā 90 grādu iekšējā stūrī, jo viņa dabīgi muks projām no jebkāda veida sastiprināšanas. Tur ļoti rūpīgi un lēnām jāšuj, lai lentīte neizslīd. Jāmēģina to ielocīt līdzīgi, kā ārējos stūros.
Gatavs! Man sanāca šada somiņa, ko pasist padusē katru reizi, kad dodos pārtīt mazo!
Lai izdodas un patīk!
P.S. Ja esmu ko svarīgu aizmirsusi aprakstā, sakiet. Es parasti visu izdomāju procesā, un to jau aizmirstās pierakstīt :)