Filcs ir ērts materiāls dažādiem rokdarbiem, tas ir pieejams dažādos biezumos un krāsās. Tas ir pietiekami stingrs, lai noturētu formu, bet tajā pat laikā lokans un mīksts, lai to varētu izmantot dažādiem mērķiem. Tā nu es arī, bērnistabai izveidoju plauktu "sistēmu" ar filca groziņiem.
Eduardam vajadzēja grāmatplauktu, kur sakrāmēt visus VinnijPūkzvērus un grāmatas. Tāpat viņam vajadzēja arī vietu, kur glabāt visas Kinderolu mantiņas un dažādo komplektu klucīšus. Šīs divas vajadzības es apvienoju vienā kopīgā idejā, kurā iekomponēju arī vietu IKEA zīmēšanas papīra ruļļa uzstādīšanai. Jāsaka, ka tā bija ļoti laba doma, jo praksē redzams, ka ir ērti izvilkt tik garu papīru, cik zīmēšanas idejai nepieciešams, nevis ierobežoties ar A4 vai A3 formāta papīra lapu. Kā arī viss atrodas "pie vietas", jo vienā no filca trauciņiem Eduards iekārtoja rakstāmrīkus.
Filca groziņiem vajadzēs:
- Pēc iespējas biezāku filcu. Par izmēriem nedaudz vēlāk.
- Diegu un lāpāmo vai rotaļļietu šūšanas adatu (Tas ir pēc iespējas stingrāku un palielu)
- Ļoti asas šķēres biezu materiālu griešanai
- Zīmuli
- Riņķa šablonu vai cirkuli
Pārējai konstrukcijai vajadzēs:
- IKEA metāla kronšteinus ar vietu koka apaļlīstes ievietošanai (skatīt bildē). Der arī koka kronšteini, kuros var izurbt caurumus līstu ievietošanai.
- Koka apaļlīstes
- Koka plātni plauktiņiem
- No instrumentiem izmantoju figūrzaģi, skrūvgriezi, līmeņrādi, mērlentu, rakstāmrīku, un smilšpapīru.
- Vēl vajadzēs skrūves un atbilstošus dībeļus kronšteinu un plauktu piestiprināšanai.
- IKEA metāla āķi (oriģināli paredzēti virtuves darbarīku pakarināšanai)
Darba gaita:
1
Vispirms izveidoju šablonu groziņiem. Man ir divu izmēru groziņi, vieni 12cm diametrā, otri 18cm diametrā. Pēc formulas 2πr jeb πd, kur r=riņķa radiuss (vai d=diametrs) aprēķināju, kāds būs groziņa apkārtmērs un uzzīmēju taisnstūra detaļu, kas veido groziņa malas. Vienā malā izveidoju roktura vietu. Tad šos šablonus pārzīmēju uz filca un izgriezu ar šķērēm.
2
Kad filca detaļas piegrieztas, atliek tās sašūt kopā. Apakšējo maliņu, kur groziņa mala piekļaujas pamatam, šuvu ar tā saukto Blanket stitch. Savukārt malas savienoju vienkāršu ar krustiņiem. Šuves var redzēt attēlā zemāk.
3
Filca groziņi gatavi un jākarina uz āķiem, bet līdz āķiem vēl jātiek :) Vispirms nomērīju, cik garus plauktus man vajag. Man pa vidu viņiem sanāk neikdienišķa (tas ir ne-45 un ne-90) leņķa savienojums, to atzīmēju ar kartona palīdzību un pārzīmēju uz koka plātnes. Tad uzzīmēju arī liekto malu, lai bērni galvu neapsit, un ķēros pie figūrzāģa.
4
Kad plauktiņi piezāģēti, sienā izurbj caurumus, ievieto dībeļus un pieskrūvē kronšteinus. Tad uz kronšteiniem pieskrūvē plauktiņu. Savukārt kronšteinu caurumos ievieto paredzētajā garumā piezāģētas apaļlīstes. Apaļllīstei, protams, jābūt nedaudz garākai par attālumu starp kronšteiniem, lai tā nekristu ārā un būtu arī brīvs gals, uz kura uzkarināt groziņam paredzēto āķi (skatīt attēlu zemāk).
5
Kad plauktiņi piestiprināti, apaļlīstes ievietotas, var uzlikt zīmējamo rulli, uzkarināt āķīšus un likt groziņus uz tiem un mantas iekšā.
Lai izdodas un patīk!