Ne vienmēr bērnu ūdens prieki saistās ar slapjām drēbēm. Ir arī citas tikpat jautras iespējas. Turklāt, šī bija ļoti patīkama atpūta arī pieaugušajiem!
Kas tas vispār ir? Ilgi nevarēju izdomāt, kā to nosaukt latviski. Interneta resursos angļu valodā šo sauc par water blob vai ūdens batutu, lai gan no batuta viņš padaudz atšķiras. Mans mazais to sauc par ūdens gultu, sapratnes labad es paliku pie ūdens pūšļa.
Tas ir plēves maisā/matracī ieliets ūdens, izveidojot tādu kā ūdens matraci, uz kura lēkāt, gulēt, arī slidināties, ja virspusi pārlej ar ūdeni. Katrā ziņā jautra padarīšana.
Nepieciešamie materiāli:
- pēc iespējas biezāka caurspīdīga siltumnīcu plēve (man bija 3m plata, 2m gara, 200mk bieza, Depo cenās zem 3 eiro viss šis gabals)
- Duct tape jeb pelēkā līmlente
- cepampapīrs
- gludeklis
- daudz, daudz ūdens
- lineāls
- kaut kas uz cepampapīra zīmējošs (permanentais flomis)
Darba gaita:
1 Plēvi pārloka uz pusēm, lai izveidojas 1.5x2m liels dubults gabals. Sagatavo cepamo papīru: nogriež tādu pagarāku gabalu no ruļļa, nu kādus 50-60cm, pārloka gareniski uz pusēm (skatīt bildi zemāk) un no locījuma sāna kādu 5cm attālumā novelk līniju. Es sagatavoju divus gabalus, lai kamēr vienu vēl nevar ņemt nost, var ar gludekli darboties tālāk, vēlāk sapratīsit.
2 Šo pārlocīto cepampapīru liek ap vienu sakausējamo plēves malu, tā lai cepampapīra locījuma līnija atdurtos pret plēves abu kārtu malu. Arī bilde zemāk. Un to dara pie tās atvērtās malas, kura ir tieši pie plēves locījuma malas. Tātad pirmā, ko vajag dabūt ciet.
3 Gludekli ieslēdz vidējā temperatūras režīmā (man bija kaut kas virs sintētikas, bet zem kokvilnas) un sāk kausēt plēvi, braucot ar gludekli pa cepampapīru līdz atzīmētajai līnijai (no ārējās malas), tādējādi sakausējot plēves malu 5cm platumā. To, kā kausējas, cik ilgi jātur gludeklis u.t.t. sapratīsit tikai pamēģinot. Ātrumu, kādā virzīju gludekli, pateikt nevaru. Katram gadījumam zem plēves var paklāt kādu lielu kartona/bieza papīra loksni, ja nu virsma, uz kuras darbojaties, nav piemērota karsēšanai. Plēve atdzisīs lēnām, kas arī ir jāļauj, jo pretējā gadījumā tā izstiepsies, pārāk ātri atraujot cepamo papīru. Tieši tāpēc man bija divi gabali, viens dzisa, otrs tikai izmantots plēves kausēšanai. Zemāk var redzēt sakausēto plēves malu.
4 Tā salīmē trīs vaļējās plēves matrača daļas, atstājot atveri, kur ievietot šļūteni ūdens ieliešanai. To pēc ūdens ieliešanas aizlīmē ar pelēko līmlenti.
5 Kad plēves matracis gatavs, nes dārzā, novieto vēlamajā vietā, un sāk liet ūdeni. Vislabāk to stūri, pa kuru tiek laists ūdens, novietot nedaudz augstāk, lai šļūtene ienāktu matracī vertikāli ieslīpi. Es darīju tā, ka pār dārza krēsla rokturi pārliku šļūteni, un tad plēves stūris pats stāvēja uz augšu. Tas tāpēc, lai beigās var labāk aizlīmēt ciet atstāto caurumu. Izmēģināsit, sapratīsit, viss notiek darba procesā :)
6 Kad pūslis piepildīts ar ūdeni, aizlīmē atstāto caurumu ciet, un jautrība var sākties!
Praktiski padomi, kas radušies trial and error (mēģinājumu un kļūdu) rezultātā:
1 Jo lielāks plēves laukums, jo lielāks būs ūdens spiediens un lielāka iespējamība, ka radīsies mazi caurumiņi gar kausēto malu. Pirmajā dienā biju uztaisījusi pieminēto 1.5x2m pūsli no 150mk biezas plēves, bet tā kā mazais vēl nebija apmācīts lēkāšanā, plēvei radās liela durta brūce virsmā, ko bija pagrūti aizlīmēt ar pelēko līmlenti. Sīkos caurumus gar malu var ļoti labi aizlīmēt ar pelēko līmlenti. Otrajā dienā uztaisīju divreiz lielāku pūsli no 200mk plēves. Biezuma palielināšana bija laba ideja, bet izmēra palielināšana gan nē, ņemot vērā, ar kādu sparu pa pūsli tika lēkāts. Vienam, diviem maziem bērniem 1.5x2m ir pat ļoti labs izmērs. Tā kā es tur gribēju pagulēt, kamēr sīkajam būtu iespēja lēkāt blakus, radās ideja taisīt divreiz lielāku. Nākamreiz paliktu pie mazā, nav problēmu ar sīkajiem caurumiem.
2 Ja dārzā ir iespējami asi akmeņi vai čiekuri, iesaku paklāt apakšā kādu papildus plēvi vai tentu, tāpat kā to dara bērnu baseiniem. Man gan problēmas ar pūsli tādēļ neradās, bet pieredze ar bērnu baseinu plīšanu pamata dēļ ir bijusi.
3 Ūdenim var piejaukt nedaudz pārtikas krāsas, lai jautrāka lēkāšana. Mums ūdens no Gaujas nāk tik brūns, ka to nedarīju, bet ja lej no ūdensvada, tad var lēkāt pa zilu vai zaļu pūsli :)
4 Var atstāto atveri arī aizkausēt ciet ar gludekli, lai palielinātu beznoplūdes iespējamību, bet tā kā zāle pēc 3-4 dienām zem šāda pūšļa sāk domāt par iznīkšanu, tad gudrāk ir to ik pa laikam pārvietot. Un to nav iespējams izdarīt, ja pūslis ir pieliets ar ūdeni.
Izmēģiniet paši apgulties uz šādas ūdens gultas pēc dienas, kas pavadīta, ravējot dobes, tas ir tā vērts :)