Šī nu ir viena no tām pamācībām, ko varētu likt ne tikai rokasgrāmatas, bet arī pavārgrāmatas sadaļā, jo kā nekā šī pulksteņa ciparnīca ir pilnībā ēdama. Šis pulkstenis tapa, kad pie mums ciemojās LNT brokastis 30.martā pēc pārejas uz vasaras laiku, līdz ar to var noskatīties arī video pamācību!
Šī ir lieliska iespēja, kā brīvdienās radoši pavadīt laiku kopā ar bērniem, jo tikpat kā visu ar pulksteņa izveidi saistīto var paveikt tieši mazie.
Vajadzēs:
- Pulksteņa pamatni (man putukartons, var izmantot arī reģipsi vai MDF, vai stingru kartonu)
- Pulksteņa rādītāju mehānismu (atrodams rokdarbu veikalos un pulksteņu salonos)
- Kaut ko krāsainu fonam (mums bija vaska krītiņi, bet der jebkas, ar ko var krāsot)
- Instrumentus (lineālu, cirkuli, zīmuli, tapešu nazīti)
- Marcipānu (mums iztērējās apmēram 150-200g marcipāna)
- Pārtikas krāsas marcipāna iekrāsošanai.
- Aplikācijas papīrs (pēc izvēles)
Darba gaita:
1 Vispirms uz pulksteņa pamatnes uzzīmējām fonu. Mums bija liela puķe ar dzeltenu aplikācijas papīra viduci. Bet šeit nu ir vaļa savai izdomai. Jāatceras, ka pirms tam gan vajadzētu jau izurbt caurumu pulksteņa mehānisma ievietošanai, lai ap to varētu veidot zīmējumu.
2 Kad fons gatavs, ar cirkuli un lineālu atzīmējam aptuvenas ciparu vietas. Es atzīmēju galvenos 3, 6, 9 un 12 un pārējos nosaku uz aci, bet ja nav draudzības ar ģeometrisko redzi, tad labāk uzvilkt arī apli, uz kura novietot visus ciparus un atzīmēt precīzas to vietas, izmantojot transportieri.
3 Laiks marcipānam! Vispirms to iekrāso ar pārtikas krāsām. Un tad sākas interesantākā daļa, kurā izpausties bērniem. Ļoti garšīga pirkstu sīkās motorikas attīstība bērniem, rullējos ciparus, veidojot to formas un izrotājot tos. Ciparus viegli piespiežot novieto savās vietās uz pulksteņa pamatnes. Jāskatās, lai to biezums nebūtu lielāks par mehānisma augstumu, ja nu gadījumā kāds no rādītājiem iet pāri cipariem.
4 Atliek iestiprināt pulksteņa mehānismu un pulkstenis gatavs. Mūsējam cipari ilgi neturējās, tika ātri apēsti :) Tieši šī iemesla dēļ var padomāt par aplikācijas cipariem vai uzkrāsotiem cipariem zem marcipāna, kuri paliktu arī tad, kad marcipāns būtu apēsts.
Šeit nedaudz no procesa:
Un pamācības video var noskatīties tvplay.lv - LNT brokastis - 26 epizode 30.martā. Sižets par marcipāna pulksteni no 12:40 minūtes līdz 17:00 minūtei.
Rakstā izmantotie attēli ir ekrānšāviņi no minētā video.